Váš košík obsahuje
položek
o celkové hodnotě
s DPH
  • Zobrazit

Spirulina - zázračná řasa superpotravina

06.04.2017
Spirulina neboli Arthrospira platensis - co to vlastně je a k čemu je dobrá? Jaké je její využití, pro koho je vhodná, čím může prospět našem zdraví? Proč by mohla být součástí našeho jídelníčku?

Spirulina je jednobuněčná modro-zelená řasa nebo bakterie. Žije v koloniích. Vlákna jsou spirálovitá.

V současnosti začíná být na vzestupu její konzumace hlavně díky jejímu vysokému obsahu bílkovin (více jak 50%), a to jí řadí mezi nejvíce na proteiny bohaté potraviny v přírodě. Je označována také jako jedno z tzv. superfoods (super potraviny). Vhodná i pro vegetariány.
 

Spirulina je výjimečnou potravinou a úžasným zdrojem koncentrovaných, netoxických a lehce vstřebatelných živin. Je vysoce přínosnou náhradou za proteinové prášky. Bílkoviny ve spirulině obsahují všech 8 základních aminokyselin, což z ní činí kompletní bílkovinu. Je pětkrát lépe stravitelná než bílkoviny v mase či soji. Spirulina dále obsahuje vitamíny A, B-1, B-2, B-6, B-12, E, a K, niacin, kyselinu listovou. Navíc spirulina dodává minerály (vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, sodík, zinek), stopové minerály, buněčné soli, rostlinné živiny a enzymy. Její další významnou složkou je chlorofyl, který odstraňuje z těla jedovaté látky, čistí játra, zamezuje tvorbě zubního kazu a podporuje obnovu sliznic.

Spirulina má pozitivní účinky na stabilizaci krevního cukru - je proto vhodná pro diabetiky. Chlorofyl i kyselina listová pomáhají při chudokrevnosti a jaterních onemocněních. Speciální test prokázal, že podávání dvou gramů spiruliny denně dokázalo vyléčit žaludeční vředy (a to tím, že na podrážděné žaludeční sliznici se vytvářel chlorofylový povlak).

Spirulinu mohou používat i ti, kdo mají omezit spotřebu sodíku. Je vhodná pro redukční dietu. Má nízký obsah kalorií (dvě kalorie na tabletu), rychle se vstřebá, zvýší hladinu cukru v krvi, a tím zabrání hypotalamu vysílat z mozku signály hladu. Bílkovina spiruliny obsahuje velké množství fenylalaninu, který působí jako přenašeč nervových impulsů v mozku. Výsledkem je regulace chuti k jídlu, bdělosti, hladiny energie a nálady. Nejenže se potlačuje chuť k jídlu, zlepšuje se také celková nálada. (knihy „Komplexní výživa“, jejímž autorem je dr. Michael Sharon)

Je známo, že astronauti z NASA konzumovali také výrobky ze spiruliny.

Na základě řady preklinických experimentů na zvířatech a buněčných kulturách, i na základě humánních studií, při kterých se používal sušený prášek ze spiruliny, lze shrnout hlavní účinek spiruliny takto:
- antivirový
- antimikrobiální
- antioxidační
- protizánětlivý (hlavně C-fykocyanin testován u artridity, rovněž zmírňuje vnímání bolesti)
- chrání srdce, játra, ledviny
- imunomodulační (polysacharidy)
- detoxikační (zmírňuje nežádoucí účinky antibiotik a dalších léků)
- brání srážení krevních destiček a zpomaluje proces aterosklerozy
- příznivě ovlivňuje hodnoty krevních lipidů
- snižuje hladinu cukru v krvi
- anti-alergický účinek (efekt prokázán u alergické rýmy)
- výrazně zlepšuje stav podvyživených pacientů
(Dr. Jákó P.: Sportolók táplálkozásada 2006)

Již Aztékové znali účinky spiruliny na zlepšení výkonu sportovců. Ve studii vydané v r. 2000 dle Huanga a kol., členové týmu čínské a kubánské olympijské výpravy užívali denně spirulinu, jak při tréninku, tak v průběhu soutěže. Vědci zjistili, že díky užívání spiruliny se snížilo množství volných radikálů a zvýšila se aktivita enzymů, proto na základě těchto poznatků spirulina může být vhodná pro snížení svalového poškození způsobeného fyzickou námahou.

"Spirulinu jsem užíval proto, že je dobrá a 100% přírodní. Měl jsem vyšší výkonnost, zlepšila se mi obranyschopnost a rychleji jsem regeneroval po tvrdém tréninku či po zápase. Poslední zkouška fyzické zdatnosti jasně ukázala, že je moje výdrž lepší než loni."
(Erwin Koeman, reprezentační fotbalista, Nizozemí)

"Spirulina mi pomáhala obnovit sílu mezi jednotlivými fázemi tréninku tak, abych mohl ještě zvýšit intenzitu, zlepšila mé soustředění a posílila mou imunitu. Umožnila mi naplnit sen všech sportovců - dostat se na olympiádu! Byl jsem spirulinou ohromen, neměl jsem obdobnou zkušenost."
(Theo Vester, olympijský plavec, JAR)

FAQ: (http://www.dxnmalaysia.com/product/spirulina_faq.php)

Jaký je rozdíl mezi spirulinou a chlorellou?

Chlorella
je rovněž výživnou potravinou, ale nemá takové protivirové účinky, ani imunitně-stimulační vlastnosti jako spirulina. Buněčné stěny chlorelly se skládají z nestravitelné celulozy, stejně jako např. u trávy, zatímco buněčná stěna spiruliny je složená z bílkovin a sacharidů. Chlorella obsahuje nasycené mastné kyseliny a jejich celkový obsah tuku je relativně vysoký.

Je spirulina bezpečná?

Spirulina je mezi modrozelenými řasami unikátní, neboť její bezpečné použití má velmi dlouhou historii. Aztékové ji konzumovali již před pěti sty lety. Domorodí Afričané ji stále konzumují, neboť roste na hladinách jejich jezer. V posledních 20 letech ji užívali jako bezpečný doplněk stravy miliony lidí po celém světě. OSN a WHO je spirulina navrhována jako bezpečná a výživná potravina i pro děti.

Je spirulina opravdu jednou z potravin s největšími výnosy na světě?

Spirulina je schopna poskytnout více živin na hektar než kterákoliv jiná potravina. Poskytne 20x více bílkovin na hektar než soja, 200x více než dobytek.

Jak spirulina pomáhá lidskému organismu?

Spirulina obsahuje všechny živiny, které lidské tělo potřebuje. Dle odborníků a studií spirulina dokáže zabránit množení virů, posílit buněčný i imunitní systém.

Jak Spirulina posiluje imunitní systém?

Za posílení imunitního systému jsou zodpovědné fytonutrienty jako betakaroteny, fykocyaniny a polysacharidy. Publikované studie prokazují, že konzumace spiruliny zlepšuje funkci imunitního systému u zvířat i u lidí. Vědci zjistili, že nejen že stimuluje imunitní systém, ale i zvyšuje schopnost organismu produkovat nové červené krvinky. Důležité části imunitního systému jako jsou tkáně kostní dřeně, makrofágy, T-lymfocyty a přirození zabíječi NK buňky, slezina a brzlík - ty všechny vykazují při užívání spiruliny zvýšenou aktivitu.

Jak je spirulina stravitelná?

Buněčná stěna spiruliny je měkká a skládá se ze sítě bílkovin, polysacharidů a enzymů. Ty se jednoduše rozpustí a rozpýlí v těle. To je velmi důležité pro osoby se slabým trávením, rovněž pro seniory, kteří potřebují dietní režim.

Jak může spirulina pomáhat při redukci váhy?

Aminokyseliny, které obsahuje, pomáhají snižovat pocit hladu a zrychlují metabolismus. Společně s dalšími živinami je spirulina schopna potlačit chuť k jídlu přirozeným způsobem, který umožňuje dlouhodobé a zdravé hubnutí.

Čím pomáhá chlorofyl?

Chlorofyl ve spirulině zlepšuje trávení detoxikací a čištěním tenkého a tlustého střeva. Kromě toho pomáhá zahojit podrážděnou žaludeční stěnu, čímž zmírňuje projevy žaludečních vředů a brání vzniku vředů. Působí jako funkční potravina a vyživuje prospěšné střevní bakterie, hlavně Lactobacillus a Bifidus. Spirulina pomáhá udržovat zdravé množství bakterií a tím zmírňuje problémy s trávením a stolicí, které způsobují různé patogeny jako jsou E.coli a Candida (kvasinky).

Je spirulina schopna udržet rovnováhu v organismu?

Spirulina žije ve vysoce zásadité vodě. Považuje se za zásadotvornou potravinu, která pomáhá do těla vnášet více zásaditosti. Při současném životním stylu má většina lidí organismus spíše překyselený. Je vynikajícím harmonizátorem organismu při stravě plné kyselotvorných potravin jako je cukr, káva (bez ganodermy), sycené nápoje, alkohol a maso. Nepomáhá ani stres. Vyvážený systém podporuje zdraví a posiluje obranný systém proti nemocem.

Proč je spirulina od DXN lepší než divoká spirulina?

DXN vybrala nejlepší kmeny spiruliny a ty pěstuje v bio kvalitě v čistých bazénech. Spirulina DXN obsahuje stejné aktivní složky jako spirulina rostoucí divoce, ale její účinnost je mnohem vyšší a produkt je bezpečnější.


Proč si vybrat spirulinu od DXN?

- vysoce kvalitní výběr kmenů spiruliny
- bio pěstování v čistých bazénech
- systém komplexního řízení kvality (TQM) od začátku pěstování až do zhotovení produktu
- výrobní podnik má certifikát GMP a vlastní špičkově vybavenou laboratoř
- pokročilé využití technologií pro zachování živin
- bez chemických přísad a konzervantů
- 100% rostlinný produkt (vhodný i pro vegetariány)
- disponuje certifikátem HALAL
- pro organismus je snadno vstřebatelná a stravitelná
- je vhodná pro všechny věkové kategorie, i pro dlouhodobé užívání
- snadno se konzumuje

Jak zajišťuje DXN kvalitu spiruliny?

Ze spiruliny se při dodržování přísných předpisů vyrábějí tablety nebo prášek, které se přímo plní do lahví nebo do sáčků a ty se pak uzavřou. Technický personál farmy každý den kontroluje kvalitu jednotlivých kroků až po konečný výrobek. Tímto způsobem může DXN zaručit kvalitu, čistotu a účinnost.

Mohou spirulinu užívat i těhotné ženy?

Spirulina od DXN je bezpečná ke konzumaci i pro těhotné ženy. Nicméně by se měly poradit před užíváním se svým lékařem.

Existuje stanovený denní limit pro spirulinu DXN ve formě tablet?

Ne. Doporučená dávka je 6 tablet denně. Tato dávka je určena pro průměrně zdravého člověka k zachování zdraví. Používání spiruliny DXN je bezpečné i v kombinaci s jinými produkty DXN. Pokud máte nějaký zdravotní problém, užívání na míru vám upraví ganoterapeut.

Spirulina od DXN nějaké vedlejší účinky?

Ne. Spirulina DXN je zcela přírodní. Neobsahuje žádné konzervanty, umělá barviva, aromatické látky, ani zbytky pesticidů a je zcela bez syntetických přísad. Je mírným tonikem, které je bez kontraindikací a vedlejších účinků, je vhodné i pro dlouhodbé použití a všechny věkové kategorie. Jen se doporučuje hodně pít.

Kdy spirulinu konzumovat?

Kdykoliv během dne, před i po jídle. Hodně zapít vodou.

 

KATEGORIE
Mohlo by vás zajímat
Máte nápad, připomínku či vzkaz? Napište nám!
Akční nabídka

FastCentrik® - Pronájem e-shopu
Káva s ganodermou, ganoderma v tabletách, ganoderma v prášku, ganoderma v kávě, ganoderma v čaji, spirulina, spirulinové kaše s cereáliemi, mycoveggie instantní polévka na hubnutí, fytoestrogeny pro ženy v klimakteriu Nutrizhi, trávicí enzymy v kvašené ananasové šťávě Cordypine, cordyceps, reishi, korálovec ježatý při problémech s trávením, prevence rakoviny tlustého střeva lví hřívou, přírodní kosmetika s ganodermou.

SPOLEČENSKÉ SVATEBNÍ A PLESOVÉ ŠATY - levně, velikost 34 - 56, PRODUKTY S GANODERMOU - káva s reishi, cordyceps, spirulina, FINCLUB - přírodní doplňky stravy, bio kosmetika, eko čističe, SPOLEČENSKÉ ŠATY VÝPRODEJ - levné společenské šaty, Náš člověk
 

JavaScript musí být povolen